Історичний маршрут по нашому краю дивує та захоплює. Тут буде цікаво навіть місцевим жителям, оскільки наша земля багата своєю історією. Тривалість маршруту від 6 годин та більше. Ось локації, які ви зустрінете на своєму шляху:
Мінеральні джерела
Хоча цілющі джерела Мармароша були відомі з прадавніх часів, згадки про мінеральні джерела на південно-східних околицях смт. Вишково, колишньому “коронному місту”, з'являються починаючи з 1753 року. Це джерела під назвами “Nyulas”, “Kovacs-völgy”, “Visk-várhegyi fürdő”, “Joros forras”. Відомо, що тут в 1818 році на базі цих вуглекислих гідрокарбонатних залізистих мінеральних вод була заснована одна з найстаріших і відомих купалень Мармароської жупи “Замкова Купіль” у підніжжя Замкової гори (г. Вергель, 991м)
Вишківський купіль (Замкова купіль)
Вишківський курорт був одним із найпопулярніших на Мараморощині. Двічі на тиждень із Буштина приїздив лікар (з 1907 р. для комфорту відвідувачок приймала жінка-лікар).
Окрім оздоровчих процедур, гості насолоджувались краєвидами, займались полюванням, розважались на музичних вечорах і навіть грали у кегельбан!
Наприкінці XIX ст. щосезону сюди приїздили 400-600 осіб.
Вишківський замок - “Варгедь”
Місцем будівництва укріплення була обрана гора Варгедь, заввишки 589 м. Гора розташована у межах Гутинського масиву, на південний схід від сучасного селища Вишково, яке колись мало статус міста. Вже після будівництва укріплень гору стали називати “Варгедь” (“Varhegy” - угор. Замкова гора)
Реформаторська церква
Церква великих розмірів була побудована в південній частині села. В процесі мурування стін використовувалось гаряче вапно. Споруда однонавна. Вона оточена кам'яними мурами. Зміцнення будівлі відбулося за рахунок контрфорсів. Ними укріпились кути, якими завершується апсида та західні кутки нави. Для побудови церковних стін був використаний ламаний камінь. Первинна споруда храму мала відношення до типу церковних будівель, які використовувались також як укріплення.
Ртутна шахта с. Шаян
Знайомство з районом Вишкова доцільно почати із ртутного родовища Шаян. У цих відкритих гірських родовищах можна зібрати колекцію мінералів і ртутних руд. Руда являє собою змінений гранодіорид-порфір, мінералізований кіновар'ю й марказитом. Ці ж мінерали утворюють сітку дрібних прожилок.